Hogyan tudod elkerülni a szarvasgázolást?

Vezetés gyakorlás jogosítvánnyal

Hogyan tudjuk elkerülni a szarvasgázolást?

Az ősznek azon szakaszában járunk, amikor különösen nagy figyelemmel kell közlekedni az utakon, mert nagy eséllyel találkozhatunk őzekkel és egyéb vadakkal. Cikkünk azzal foglalkozik, hogyan tudod csökkenteni a gázolást esélyét.

1. Legyél körültekintő vezetés közben

A vadak napkelte és napnyugta idején a legaktívabbak, különösen a párzási időszakban, amely októbertől decemberig tart. Ügyelj arra, hogy te és az utasaid is mindig becsatolt biztonsági övvel utazzatok, még a hátsó ülésen is! Nem egy szörnyű hírt olvastunk már, amikor ez az egyszerű mozdulat sok embert életben tartott volna.

2. Ügyelj a vadveszélyre figyelmeztető táblákra

A tábla jelentése a KRESZ szerint az alábbi „úgy kell megválasztani a jármű sebességét, hogy a belátható távolságon belül elé kerülő akadályok előtt meg tudja állítani a vezető”.  Igen ám, de a vadaknak senki nem szólt, hogy ne ugráljanak az autók elé bőven féktávon belül. Érdemes tehát folyamatosan pásztázni a környezetet, legyen szó erdős területről vagy külvárosról, manapság bárhol előfordulhadnak vadak, amik potenciális veszélyt jelenthetnek az utakon.

3. Ha vadat észlelsz, lassíts

A szarvasok általában nem egyedül járnak, ezért, ha megpillantasz egyet lassíts, nagy eséllyel a bozótban lapul az egész rokonsága. Ne kapkodj, de óvatosan haladj el mellette, elkerülve a balesetet.

4. Készülj előre éjszakai vezetésre

Az éjszakai vezetés megterhelheti a szemet, ezért legyél óvatos és mérsékelt sebességgel haladj az említett területeken. Ha nincs szembejövő forgalom, kapcsold fel a távolsági fényszórókat: nem csak tisztábban fogsz látni, de nagyobb eséllyel távolról is észreveszel egy szarvast a tükröződő szeme miatt.

5. Ne rántsd el a kormányt

Ha mégsem sikerült elkerülni az ütközést, a kapkodás a következő ellenséged. Ne rántsd el a kormányt nagy sebességnél, mert ha választani kell, az útszéli fa vagy szembejövő autó még a szarvasnál is rosszabb választás ütközés szempontjából. A vészfékezés az első, ami annyit tesz, hogy úgy beletaposol a fékbe, mint Frédi és Béni, ha megindultak a lejtőn. Érdemes azonban szem előtt tartani azt is, hogy az intenzív fékezés fizikája lefelé nyomja az autó orrát, ezáltal a szarvas nagyobb felületen fog a szélvédővel érintkezni, súlyos sérüléseket ígérve a sofőrnek. Így tehát a becsapódás előtt engedd fel a féket, hogy az autó orra visszaemelkedjen az eredeti állásban, többet elnyelve az ütközés erejéből. Elrántani ugyan nem szabad a kormányt, de célszerű az állat fara felé irányítani a járművet, elkerülve az agancsokat, amik szintén nagy veszélyt jelentenek ilyenkor.

Vezetés gyakorlás jogosítvánnyal

6. Legyen biztosítás az autón

De a kötelező biztosítás itt nem lesz elég, sajnos az nem tartalmazza a vádgázolásból eredő károkat. Érdemes casco-t vagy erre vonatkozó kiegészítő biztosítást kötni. Fontos tudni, hogyha vadveszélyre figyelmeztető tábla vonatkozik az adott szakaszra, ahol a baleset történt, a vadásztársaság kárigényt nyújthat be az autósnak, ugyanakkor, ha zárt szakaszon (autópálya) történik hasonló eset, az autós fordulhat ilyen céllal a biztos hozzájuk.

7. Jelentsd a vadgázolást

Tudjuk, hogy mindenki ismer valakit, aki ismer valakit, aki vitt már haza vadgázolás után állatot, de hivatalosan ez lopás, hiszen az állat tetemként is a vadásztársaság tulajdonát képezi. Amennyiben elütöttél egy vadállatot, hívd a rendőrséget, ők pedig értesítik az illetékes vadásztársaságot, ami gondoskodik a tetem elszállításáról.

Most, hogy megismerted, milyen lépéseket kell tenned a vadgázolás minimalizálása érdekében olvasd el a többi cikkünket további hasznos tippekért!