Hogyan tudod legyőzni a vezetéstől való félelmedet? – 2. Rész

Vezetéstől való félelem

Ha nem érzed magad biztonságban autópályán, ha félsz egyedül vezetni, ha tartasz az ismeretlen helyekre való vezetéstől vagy épp a dugóban araszolástól, ha gombóc van a torkodban, mikor éjszaka kell vezetned, esetleg egy nagyobb járművet kikerülnöd, akkor ezt a cikket ne hagyd ki!
A jogsisgyakorlas.hu-nál megtanítunk magabiztosan kezelni jogsi után az autót és a gyakorlóvezetések során megismered a határaidat, így magabiztosabban fogsz közlekedni a korábban nehézséget okozó forgalmi helyetekben is.

A jogsi utáni vezetés mindenkiből más-más érzelmeket vált ki, és sajnos sok leendő sofőrben a rettegés az, ami ilyenkor felmerül.

Legyen szó a forgalmi vizsgán való megbukás okozta gátlásról, az autópályás vezetéstől való félelemről, a lefulladás okozta stresszről– rengeteg oka van annak, hogy az emberek félnek attól, hogy volán mögé üljenek.

Neked is ismerős? Ne aggódj, nem vagy egyedül! Cikkünkben Itt bemutatjuk a leggyakoribb vezetési félelmeket és gyakorlati tanácsokkal próbáljuk eloszlatni őket.

Gyakorló vezetés nőknek

A vezetéstől való félelem egy létező fóbia (Amaxophobia) és az ehhez kapcsolódó érzelmek rendkívül szerte ágazóak, illetve enyhe és súlyosabb tünetekben is megnyilvánulhatnak.

Egyesek számára ez nagyon konkrét helyzetektől való félelem lehet, ilyen például vezetni:

  • nagy sebességgel
  • egyedül
  • éjszaka
  • forgalmi dugóban
  • kedvezőtlen időjárási körülmények között (eső, havaseső, hó, köd stb.)
  • ismeretlen területeken
  • nagyobb járművek mellett.

De sokak számára ez egy általános szorongás, amin a volán mögé ül. Ezen túlmenően a vezetési fóbia sok esete látszólag véletlenszerűen alakul ki, egyértelmű ok nélkül, és néha több évnyi félelem nélküli vezetés után.

Mi okozhatja a vezetéstől való félelmet?

Nincs átfogó válasz erre a kérdésre, leggyakoribb okok közül néhány:

  • Teljesítményszorongás – az emberi természethez tartozik, hogy felelőséget érez, ha a biztonságról van szó. Saját jóléte mellett viseli a terhet is, hogy vigyázzon az autóban lévő utasokra. Sokan kényelmetlenül érzik magukat, hiszen nem bíznak saját képességeikben jogsi után.

  • Rossz tapasztalatok – magától értetődő, hogy bárki, aki a múltban részese volt közúti balesetnek, erősen befolyásolhatja a jogsi utáni vezetéshez való hozzáállását. De nem is kell ilyen messzire menni, elég egy stresszes út, nagy vihar, vagy esetleg közeli ismerős rossz tapasztalata, ennyi is elég, hogy kiváltson bennünk negatív érzéseket a gyakorlóvezetéssel kapcsolatban.
  • Félelem a balesetektől – egyikünk sem szereti a baleseteket, de a „dystychiphobiában” szenvedők hajlamosak aktívan kerülni minden olyan helyzetet, amely növeli a fizikai veszély kockázatát, így például az autóval való közlekedést is.

Mik az említett félelem okozta tünetek?

A vezetési fóbiák vagy szorongások tünetei különböző embereknél eltérően jelentkeznek, de jellemzően hasonlóak lehetnek a szorongás vagy pánikrohamok egyéb formáihoz.

Ezek a következők lehetnek:

  • zavartság
  • szédülés
  • heves szívdobogás
  • izzadó tenyér
  • izzadás
  • dezorientáció
  • légszomj
  • kiszáradt száj

Vannak, akik nem feltétlenül tapasztalnak ilyen fizikai tüneteket, de egyszerűen elkerülik a vezetés problémáját, és esetleg titokban tartják a félelmet a barátok és a család előtt.

Mik tehetsz a tünetek megszüntetésének érdekében?

Bár nem minden eset kezelhető egyszerűen, felsorolunk néhány gyakorlati tippet, amelyek idővel enyhíthetik a vezetéshez kapcsolódó feszültségeket.

  1. Kerüld a koffeint és ne vezess éhesen – a koffeintartalmú italok bevitelének csökkentése meglepően kedvező hatást eredményezhet a szorongásra, illetve a pulzusodat is a normális tartományban tudod tartani, ami segít higgadtnak maradni. Soha ne próbálj úgy vezetni, hogy előtte nem ettél és soha ne vezess álmosan, hiszen ez bizonyítottan csökkenti a figyelmet, ami balesetekhez vezethet.
  • Stresszkezelés – sajnos a hosszan tartó stresszes időszakok szorongást szülhetnek, ezért tegyél meg mindent, hogy egészséges szinten tartsd. A szokásos technikák, mint például a rendszeres munkaszünet, a sétálás, a jóga és a meditáció, mind segíthetnek. Ha úgy érzed, bátran keress fel egy pszichológust, aki segíthet különböző stresszkezelési technikák elsajátításában!
  • Terápiás technikák – fontolja meg az olyan gyakorlatok tanulmányozását, mint a „deszenzitizáció”, amely kis lépésekkel szorongást kiváltó helyzetekbe kerül. Ebben az esetben egy példa lehet egyszerűen egy parkoló autóban ülni járó motorral. Órákba, napokba, akár hetekbe vagy hónapokba telhet, amíg a következő szakaszba lépsz, de közben mindvégig érzéketlenné teszed a kiváltó okokat. A hangsúly a fokozatosságon van.
  • Fókusz az autóban! – amikor te vezetsz, tegyél meg mindent annak érdekében, ne terelje el más a figyelmedet. Gyakorló vezetés során tartsd távol mobiltelefonodat, és ha azt érzed, hogy nem tudsz eléggé koncentrálni, lassíts! Minél gyorsabban mész, az agyadnak annál több információt kell feldolgoznia, ami frissen jogsi után még nehéz lehet.

Ha megfogadod tanácsainkat és körültekintően döntesz a vezetés során, akkor idővel és sok munkával megszűnhet benned a felgyűlt félelem. Próbálj meg minél több alkalmat megragadni, hogy a volán mögé ülhess és gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj!