10+1 hatékony tipp jogsi után a vezetési készséged fejlesztéséhez

jogsi után gyakorló vezetés

A vezetés megtanulása jelentős mérföldkő egy ember számára, és az egyik legemlékezetesebb élmény lehet a forgalmi vizsga, nem is beszélve a jogsi után először megtett kilométerekről. Azonban manapság az utakon előforduló zavaró tényezők miatt nem ritka, hogy még egy tapasztalt sofőrnek is gondot okoz a koncentrálás. Cikkünk olyan hatékony tippeket fog adni, amelyek segítenek vezetési képességeid fejlesztésében.

1. Minimalizáld a zavaró tényezőket

Először is jó állapotban kell tartanod az utódat. Győződj meg arról, hogy tökéletesen működik, és nincs látható problémája. Friss jogsisként hasznos, ha magaddal viszed egy barátodat is. Az elején segíthet észrevenni az esetleges hibákat és csökkenti a stresszt is, ha egy tapasztalt ember ül melletted.

2. Ismerd meg Önmagad

„Ismerd meg önmagad” egy olyan kifejezés, amely amennyire elcsépeltnek hangzik, annyira fontos is. Legyél tisztában erősségeiddel, és gyengeségeiddel, azonban ezeket ne legyél rest fejleszteni. Ha valami nem megy, keress egy nyugodt, kevésbé felkapott helyet és kezdd el gyakorolni. A legtöbb embernek az emelkedős indulás okozza a legnagyobb fejtörést, ezért érdemes időt és energiát szánni erre. Nemcsak magadat óvod meg az esetleges frusztrációtól egy dombon lévő lámpa esetében, de akár balesetet is el tudsz kerülni, ha magabiztosan kezeled az autót dombos vidéken is.

3. Legyél tisztában a környezeteddel

Fontos, hogy vezetés közben folyamatosan figyeld a környezetedet. Például, ha egy forgalmas úton kezded a gyakorlóvezetést, hagyj magadnak több helyet arra az esetre, ha olyan helyzet adódna, amely miatt menekülnöd kéne. Ezzel elkerülhetted, hogy le kelljen fékezned, és egy esetleges balesetet is elkerülhetsz.

4. Tanulj a tapasztalatból

A nap végén senki sem tökéletes. Ezért fontos, hogy tanuljunk a tapasztalatokból. Ha újrakezdő vezetésbe kezdesz, szánj időt arra, hogy megfigyeld, hogyan vezetsz, és keress olyan dolgokat, amelyeken javíthatsz. Ahogy egyre tapasztaltabb leszel az utakon, ügyelj a vezetési szokásaidra, és legyél őszinte önmagadhoz, amikor értékeled, mennyire vezetsz biztonságosan.

5. Szánj időt a gyakorlásra

Ez nem megy egyik pillanatról a másikra. Teremtsd meg a körülményeket, hogy ideális környezetben tudj ismerkedni az autóval, ne ugorj egyből a mély vízbe. Először eldugott helyeken érdemes gyakorolni a vezetést, ahol nem baj, ha lefulladsz, vagy nem megy elsőre egy parkolás, mert van időd korrigálni. Ha ezt a belvárosban akarok meglépni, ott nagyobb eséllyel futsz bele olyanokba, akik agresszívan vezetnek és türelmetlenek a kevésbé rutinos társaikkal.

6. Vegyél részt képzéseken

Ha a jogsi utáni gyakorlóvezetés a célod, akkor egy vezetéstechnikai képzés nagyon sokat adhat. Érdemes azonban előtte gyakorolni kicsit, hiszen ott valós helyzetekkel találkozhatsz, ott nem az alapoktól kezdődik a tanítás. Amint ezek megvannak, érdemes ellátogatni ilyen tréningekre, hiszen a való életben is előforduló szituációkat tudsz begyakorolni úgy, hogy ha tényleg bekövetkezik, nagyobb esélyed legyen elkerülni a baleseteket.

7. Tartsd be a KRESZ-t

A legfontosabb, hogy be kell tartanod a KRESZ (Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása) által meghatározott közlekedési szabályokat és előírásokat. Ez segít elkerülni a balesetek lehetőségét. A KRESZ-szabályok célja, hogy az utak biztonságosak legyenek, hogy mindenki biztonságosan közlekedhessen.

8. Legyél éber

Ez az egyik legfontosabb tipp ebben a cikkben. Ha éber vagy az úton, sokkal kisebb eséllyel kerülsz balesetveszélyes helyzetbe, azonban ehhez folyamatosan koncentrálnod kell arra, hogy mi történik körülötted. Figyelned kell a többi járművezetőt, gyalogost, kerékpárost, mert mindig lesz olyan, aki szabálytalanul közlekedik, erre pedig fel kell készülnöd.

9. Ne siesd el

Ne siettesd a gyakorlóvezetést saját autóval, ha nem érzed magad még magabiztosnak. A legjobb, ha veszel pár extra órát, hogy megelőzd az esetleges baleseteket. Az úton gondoskodj arról, hogy egyenletes tempóval vezess, és semmiképpen se gyorsan. Fel kell tudnod mérni, hogy mi zajlik körülötted, azonban minél gyorsabban mész, ez annál nehezebb. Kezdő jogosítványosként ezért érdemes mérsékeltebb sebességgel közlekedni, hogy megszokd a helyzetet.

10. Légy türelmes

Ha türelmes vagy magaddal az úton, az segíthet a megfelelő vezetési körülmények kialakításában, ez segít elsajátítani a jó vezetéshez szükséges készségeket. Tudjuk, hogy nehéz, ha valaki türelmetlen mögötted, de ebben az esetben húzódj le egy kicsit, vagy amennyiben van lehetőséged, állj félre és nyugodj meg. Ne kezdj el gyorsan hajtani, csak azért, mert valaki mögötted nem rendelkezik elég empátiával!

10+1. Mindig törekedj a fejlődésre

Ne elégedj meg azzal, ahogy jelenleg vezetsz, hanem törekedj a folyamatos fejlődésre és dolgozz a készségeden!