Miért válaszd a jogsisgyakorlas.hu-t?

jogsis gyakorlas

Ebben a cikkünkben megosztjuk veled azokat az érveket, amik miatt megéri minket választani, ha jogsi utáni gyakorló vezetésre szeretnél jelentkezni. Ha kíváncsi vagy, mi az, amit mi különösen fontosnak tartunk, ha megismernéd az alapelveinket és azt, mi alapján haladunk különböző vezetési szintet képviselő emberekkel, akik jogsi utáni még bátortalanok, akkor olvass tovább!

jogsis gyakorlas vizsga utan

Ha kíváncsi vagy, mi az, amit mi különösen fontosnak tartunk, ha megismernéd az alapelveinket és azt, mi alapján haladunk különböző vezetési szintet képviselő emberekkel, akik jogsi utáni még bátortalanok, akkor olvass tovább!


A saját ismerőseink és barátaink történetei ihlették meg a jogsisgyakorlas.hu ötletét. Amint elkezdtünk tudatosan figyelni az elejtett megjegyzésekre, a lemondott találkozókra, vagy a félelemteli utazásokra, nem lehetett nem észrevenni azt, hogy sajnos rengeteg embernek társul negatív érzés a vezetés gondolatával. Elcsépelt, de igaz az, hogy mindenki magából indul ki, így feltételezni se mertük volna, hogy ilyen sok embert érintő probléma az, hogy a jogosítvány megszerzése után autóba üljön. Hiába a hangzatos szavak, hogy rugalmas lesz az ember, önállóbb és mobilisebb, ha jogsi után nem volt lehetősége ténylegesen elmélyíteni a tudását, nagy eséllyel nem fog volán mögé ülni a későbbiekben sem. De mi gátolja az embereket és miben tudunk mi segíteni?

  1. Rutin megszerzése jogsi után

Egyértelműnek tűnő gondolat, de mint említettük, ez nagyon sokszor nem megy gördülékenyen. Ha még otthon lakik az illető és csak a családi autón tudna gyakorlóvezetésre menni, nem minden szülő adja át nyugodt szívvel a kulcsokat. Ez érthető, azonban fontos látni, hogy a legkézenfekvőbb és legegyszerűbb lehetőségtől fosztja meg a gyermekét az, aki nem szavaz neki kellő bizalmat.

Gyakorlóvezetés során tapasztalja meg ugyanis a friss jogsis ember azt a fajta felelősséget, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a későbbieknek önállóan és biztonságosan tudjon közlekedni, mindenféle negatív érzelem nélkül. Az is fontos szerepet játszik, hogy a szülők a félelmük ellenére bízzanak a gyerekükben, hiszen akkor ő is úgy fog hozzáállni, de ugyanez igaz fordítva is: ha azt éreztetjük vele, hogy nem képes rá, akkor gombóccal a torkában fog jogsi után vezetni, ami viszont növeli a balesetek kockázatát.

Ilyen esetekben, ha a szülő túl sokat szorong, érdemes hozzánk fordulni, hiszen azonnal lekerül a válláról az a teher, amit az esetleges balesetek képe váltott ki, hiszen gyermekét is biztonságban tudhatja és nem félti a családi autót sem. Nálunk autó oktatópedállal van felszerelve, így be tudunk avatkozni, amennyiben szükségesnek látjuk.

1.Ha nem szeretnél férfi oktatót

Elsőre kirekesztőnek hangzó mondatunk többet rejt magában, mint gondolnád. A jogsi utáni szorongással küzdő emberek nagy többsége nő, azonban a legtöbb szakoktató még mindig férfi, alig találni nőket a szakmában. Köztudott, hogy a nőknek az evolúció során betöltött szerepük miatt sokkal magasabb és fejlettebb az empátiára való képességük és hajlamuk, ezért fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a jogsisgyakorlas.hu-nál kifejezetten figyelünk arra, hogy női tanácsadókat is alkalmazzunk.

Tisztában vagyunk azzal, hogy sajnos rengeteg embert érint kellemetlenül a jogosítvány szerzés során az, hogy az oktatója nem elég érzékeny, esetleg udvariatlan és kiabál vele. Ez főleg fiatal nőknek szörnyen megterhelő mind lelkileg, mind a tanulási folyamatban való megakadás miatt. Ilyenkor nem mernek szólni sem az oktatónak, sem az iskolavezetőnek, de gyakran még a szülőknek sem, hiszen megalázó érzés lehet, de ez koránt sincs így! Itt persze a megfelelő viszony és az értő hallgatás lehet segítségünkre, de ha már túl is van rajta, utána sem egyszerű gyakorlóvezetésre menni, hiszen csupa nehéz érzés társul hozzá.

Ebben az esetben kifejezetten női tanácsadót tudunk javasolni, hiszen ott többszörösen biztosított a nyugodt légkör, a beszélgetés és a probléma megfejtése, majd megoldása. Ez a legtöbb esetben nem egy alkalom után következik be, hiszen tégláról téglára kell lebontani azt a falat, ami akár évek óta épül a vezetéssel szemben. Fontos azonban megjegyezni, hogy nagyszerű férfi tanáraink is vannak, akik szintén jó megoldást nyújthatnak a szorongás feloldása érdekében.

2. Nem megy a váltás

Tudjuk, nem egyszerű dolog, de egy szükséges rossz. Automata váltós autóval lényegesen könnyebb megtanulni vezetni, mert nem kell a váltó és a kuplung helyes használatára figyelni, csak a vezetésre, azonban ez becsapós is lehet, ha az ember figyelme emiatt lankadni kezd, illetve érdemes azt is figyelembe venni, hogy ha automata váltós járművel vizsgázott az ember, a jogosítványába is bekerül ez a korlátozás a későbbiekben egy kiegészítő vizsga sikeres letétele után kap engedélyt manuális váltós autóvezetésére is. Ha az ember azonban folyamatosan lenézeget váltás közben, előtt vagy után, akkor fontos pillanatokról marad le és olyan információkat hagyhat figyelmen kívül, ami a jogsi utáni vezetés során kiemelten fontos lenne.

Mivel az összes autónk be van pedáloztatva, nálunk biztosan megtanulod a helyes kuplungozást, a megfelelő sebességfokozat kiválasztását, így mikor a saját autóddal mész gyakorlóvezetésre, már nem erre fogsz feleslegesen sok figyelmet fordítani. Türelmesek vagyunk és hiszünk a jó stresszmenedzsmentben a saját életünkben is, így biztosítunk arról, hogy a saját problémáink miatt nem fogunk veled feszülten viselkedni vagy kommunikálni, mert az egyikünknek sem hasznos.


3. Élethelyzet megváltozása

Ha valaki kihagyja a jogsi utáni gyakorló vezetést és csak telnek múlnak így az évek, hidegzuhanyként érheti, ha az élet mégis úgy hozza, hogy a volán mögé kell ülnie. Félelem, szorongás, idegesség és ezekhez hasonló érzések törnek fel az emberben és bármit megtenne, hogy elkerülje azt, hogy vezetnie kelljen.  A legjobb, amit tehetsz, hogy forgalmi vizsga után ugyanúgy folytatod a vezetést, mint előtte, így a folyamat nem szakad meg és elmélyülhet a tudás.

Akkor szokott probléma lenni, ha túl sok idő telik el a jogosítvány megszerzése és az utána kezdődő jogsis gyakorlás között, hiszen az emberi agy az ismeretlen, kétes dolgokat mindig a saját fantáziája alapján fogja megölteni, így szépen lassan a félelmek és a „mi lesz ha” érzések fognak társulni a vezetéshez.

Mi úgy gondoljuk, hogy mindenki fél valamitől, ez nem biztos, hogy megfogható, vagy könnyen megfogalmazható, de ha a saját félelemérzetünkön keresztül kapcsolódni tudunk a másikhoz, akkor már sokkal több empátiával tudunk felé fordulni és segíteni ezen, a számára megterhelő úton.

4. Elhitették vele, hogy (nőként) nem vezet jól

Bizony, ilyen is van. Általában ez a legszűkebb családi körben fordul elő, esetleg a párja győzi meg az embert, hogy ne is erőlködjön, kár a gőzért, majd ő vezet stb.… Lehet, hogy ez az elején, közvetlenül jogsi után segítségként merült fel bennük, aztán később normalizálódott és az lett az elfogadott, hogy Kati/Lili/Peti egyáltalán nem vezet, mert mindig van valaki, akinek több rutinja van. Ezzel azonban könnyű belecsúszni a 22-es csapdájába, hiszen akkor mikor fog Kati/Lili/Peti tapasztalatot gyűjteni? Először ijesztő érzés lehet a friss jogsis sofőr mellé beülni és gyakorlóvezetésre adni a fejünket, de megéri, hiszen megerősödik az önbizalma a folyamatos tapasztalás által és nekünk is hálás lesz, amiért támogattuk ebben a helyzetben.

Sajnos sok családban az apa az, aki nem tudja elfogadni, hogy nőként is lehet (jól) vezetni. Számukra ez egy férfi privilégium, a nők lassan/bénán/balesetveszélyesen vezetnek, azonban köztudott, hogy ők azok, akik sokkal nagyobb arányban tartják be a szabályokat, így csökken a balesetek esélye is. Így tehát apukák, támogassátok a lányaitokat, hiszen megannyi szuper és ügyes sofőr kerül ki közülük is!