Jogsi után – hogyan tovább?

jogsi utan

Abban nagyjából mindenki egyetért, hogy a jogosítvány megszerzése egy mérföldkő az ember életében. Jogsival a zsebedben végre nem kell a szüleidet ugráltatnod, ha épp elment az utolsó busz, vagy elutaznál valahova, de tömegközlekedéssel egy örökkévalóság az utazás, vagy éppen kirepültél a fészekből és már máshol élsz. Ezekben az esetekben hálás leszel majd azért, hogy megszerezted a jogosítványt és végre önálló lehetsz ilyen értelemben is.

Na de mi történik, ha nem megy olyan gördülékenyen a folyamat? Ha nincs még saját autód, amin tudsz gyakorolni, ha félsz egyedül parkolni a belvárosban, vagy még sosem voltál autópályán korábban? Ilyenkor gyakran előfordul, hogy az ember elkényelmesedik és szépen lassan hagyja a feledés homályába süllyedni a tudását, mintsem bevállaljon még egy pár kényelmetlen és komfortzónán kívüli élményt. Nem mindenki tud egyből a forgalom ritmusának megfelelő tempóval közlekedni, ha pedig az elején ledudálják az embert, valljuk be, az csak tovább ronthatja a helyzetet.

Mit ajánlunk mi ezekben az esetekben? A friss jogosítványos gyakorlás az, amivel meg tudod előzni azt, hogy évekre lemondj erről a kényelmes megoldásról. Vegyél egy nagy levegőt, szívd fel magad és már csak azért is ülj be a családi autóba és kezdj el ismerkedni vele. Ha van lehetőséged, megkérhetsz valakit, hogy vezessen el egy csendes, kevésbé forgalmas szakaszra, vagy akár parkolóba, ahol nyugodtabb körülmények között tudsz elkezdeni gyakorolni.

Jogsi után még nem kell egyből F1 pilótának érezned magad, teljesen normális, ha az elején nagyobb gázt adsz, felbőg a motor, vagy épp lefulladsz. A cél az, hogy ezek számát redukáld és helyette jól tudd kivitelezni őket. Ez viszont egyedül gyakorlással érhető el. Már heti 2-4 óra gyakorlás is rohamos fejlődést tudsz produkálni, hidd el. Nem egy tanulónk fejlődött ilyen minimális óraszám mellett is.

De mi történik akkor, ha nincs saját autód, amin tudnál gyakorolni forgalmi vizsga után?
Nos, ez a nehezített pálya. Ilyenkor is van azonban lehetőséged fejleszteni a tudásodat. Sokan például a barátaikkal kezdenek el gyakorolni, de azt javasoljuk, hogy ezzel csínján bánjatok, mert könnyen veszekedésbe csapnak át ezek az alkalmak. Nyilvánvalóan friss jogsisként nem fogod hibátlanul kezelni az autót, ezt pedig nekik nehéz lehet elviselni, mert valljuk be, egy régi autó is több százezres tétel, nemhogy egy új, ami sokmilliós is lehet. Fontos tehát itt is a kevésbé népszerű utcákon és környékeken való vezetés gyakorlás, illetve a tiszta kommunikáció.

Felmerülhet a carsharing szolgálatások igénybevétele is, fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ezen járművek bérlésének feltétele a minimum egy éves érvényes jogosítvány, ameddig ugye el is kéne jutni. Ha viszont erre játszol, könnyen előfordulhat, hogy ebben az egy évben szépen lassan kijössz a gyakorlatból, így ezt nem ajánljuk, csak ha már van rutinod.

Ha egyik barátodnak sincs autója, vagy nem szívesen adják kölcsön, ne csüggedj! Ezekre az esetekre hoztuk létre a jogsisgyakorlas.hu-t, hiszen nem várhatjuk el, hogy mások ránk bízzák ilyen nagy értékű tulajdonukat. Munkatársaink felkészültek azokra az esetekre, mikor az elejétől kell felépíteni a tudást, mert túl sok idő maradt ki, vagy ha nehézséged adódtak bizonyos feladatokkal kapcsolatban. Bepedálozott autókkal dolgozunk, így bármikor be tudunk avatkozni, amennyiben szükségesnek látjuk, így nagyobb biztonságérzeted lesz az elején. Később, amennyiben autót veszel, vagy céges autót kapsz, vagy akár egy carsharing szolgáltatótól bérelsz autót, természetesen el tudunk kísérni és segítünk begyakorolni az alapokat azzal az autóval is.

Nincs kifogás jogsi után sem! Gyakorolj vezetni és hidd el, bele fogsz jönni!